Zasílání novinek emailem

Chcete být informování o dění v obci? Přihlašte se k odběru novinek

Vojtěchův Kopec

Vojtěchův Kopec, známý v malířské tradici jako kopec Volákův s nadmořskou výškou 673m, patří k nejvýše položeným místům Chrudimska.

Geologicky náleží ke svrateckému krystaliniku Českomoravské vrchoviny a je tvořen rulami. Vrcholové jezírko vzniklo při místní těžbě kamene. Na mírných svazích Vojtěchova kopce, mezi Chlumětínem a Kameničkami, kde se střídají skupiny bříz, olší, jeřábů se zbytky rašelinných luk a drobnými vřesovišti s borůvkou a brusinkou, je jedno z posledních míst výskytu tetřívka obecného uvnitř České republiky. Zde nachází v okolní krajině ojedinělé podmínky s dostatkem potravy a vhodnými hnízdišti a tokaništi.

Při jižním úpatí Vojtěchova kopce je rybník Krejcar, ležící v údolní nivě Clumětínského potoka, který se pod rybníkem vlévá do Chrudimky. V okolí rybníka jsou zachovány vlhké a rašelinné louky s četnými výskyty chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Nedaleko Krejcaru je druhý největší rybník na katastru obce, který se jmenuje Groš. Navazující lesní část s roztroušenými borovicemi a břízou pýřitou na hlubokém rašelinném podkladu má charakter severské tajgy. V podrostu jsou typické rašeliništní druhy, jako suchopýr pochvatý klikva žoravina, brusnice vlochyně.

Směrem k jihu a jihovýchodu je pěkný výhled na výrazné hřbety Žákovy hory (809,8 m nad mořem), na Devět skal (863,3 m nad mořem) a Kamenného vrchu (802,5 m nad mořem).
Opačným směrem je zajímavý pohled, který přilákal i filmový štáb k natáčení záběrů do známé pohádky Lotrando a Zubejda.

fotografie rattle