Zasílání novinek emailem

Chcete být informování o dění v obci? Přihlašte se k odběru novinek

news webkamera

Slavíčkův domek

V dubnu 1903 se sešel Antonín Slavíček s Karlem Václavem Raisem a požádal ho, aby mu našel v Kameničkách ubytování. Slavíškovi, jakožto velkému čtenáři byl inspirací Raisův román „Západ“. Krajina a osudy lidí, popisované v díle, Slavíčka zaujala a chtěl je poznat.

Rais mu zprostředkoval ubytování ještě na podzim téhož roku. Našel mu domek – výměnkářské stavení na Volákově gruntu. Slavíček zde bydlel tři roky se svou rodinou. Domek chtěl později koupit, ale neúspěšné prodeje jeho pláten mu způsobovaly existenční problémy.

Za účasti rodiny, přátel a známých osobností byla na domku odhalena dne 18. června 1961 pamětní deska, kterou navrhl a zhotovil Josef Pribyl z Hlinska. Po r. 1907 do kameniček často zajížděl Slavíček – jak říkal – „zamalovat si sněhy a větry“. Ubytovával se na faře u P. Selichara – nástupce P. J. Parduse.

V Kameničkách Slavíček vytvořil na 70 obrazů, které jsou jeho vrcholným dílem. Severovýchodní pohled od tohoto domku se stal námětem pro Slavíčkovov nejznámější dílo, obraz „U nás v Kameničkách“. Za Slavíčkem přijíždělo mnoho významných osobností té doby – Bohuslav Dvořák – zvaný Baťka, Otakar Nejedlý, Herbert Masaryk, Angelo Zeyer, prof. Jaroslav Goll, prof. Emanuel Tilsch s chotí spisovatelkou Annou Marií (dílo „Na horách“) a další, které našly v obci své druhé Worpswed.

Všichni se scházívali v hospůdce zvané „V malé chýši“ s ochotnou hostinskou zvanou „babička Polanských“ (domek č.p. 92). Po Slavíčkových stopách dále přišli do Kameniček Adolf Kašpar, Gustav Macoun, Bohumil Hradečný, Rudolf Kremlička, Josef Hašek, Josef Kadeřábek, Karel Wagner, Jaroslav Kotas aj. V malířské tradici pokračovali místní rodáci Josef Dvořák – žák Antonína Slavíčka a Jaroslav Sodomka. V současné době v obci maluje akademická malířka Anna Dvořáková, dcera Josefa Dvořáka.